مطالب پربیننده:   

انجمن علمي پژوهشي فقه و حقوق قضایي
نوآوری‌های قانون مجازات اسلامی
حقوق جزا - تاريخ احكام جزايي
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۲۴

قانون‌جدید مجازات اسلامی پس از مدت‌ها رفت و آمد بین مجلس و شورای نگهبان بالاخره مورد تایید این شورا قرار گرفت. «حمایت» درسلسله نشست های گوناگون با حضور اساتید شهیر حقوق وکارشناسان به بررسی ابعاد مختلف این قانون پرداخته است.درادامه این نشست ها با همکاری دانشگاه حکیم سبزواری شهرستان سبزوار و با حضور دکتر حسین میرمحمدصادقی، مدیر گروه حقوق جزا و جرم‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی و دانشجویان واساتید این دانشگاه و قضات محترم و وکلای بزرگوار این شهرستان به بررسی برخی دیگر از ابعاد این قانون پرداخته شده است که درپی می آید .

گروه قضایی روز نامه حمایت - احمد رضا اسعدی نژاد.

ادامه مطلب...
 
تحلیل محتوای قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم
جرم‏شناسي - عوامل ارتكاب جرم
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۰
محتوای قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم که در بهمن 1394 تصویب شده است، چیست؟ و در آن چه تکالیفی برای دستگاه قضایی، بانک‌ها و عموم مردم در نظر گرفته شده است؟ در این نوشته تلاش شده است تا به این پرسش، پاسخ داده شود. در بررسی قانون، باید گفت که مهم‌ترین نکته‌ای که در متن قانون ذکر شده است، نه تعریف تامین مالی تروریسم، بلکه تعریف خود تروریسم است.
 در این قانون، برای نخستین بار تروریسم در نظام حقوقی ایران تعریف شده است. پیش از این در حقوق ایران، تروریسم تعریف نشده بود و اگر با کسی که تروریست بود برخورد قانونی می‌شد، بر اساس سایر عناوین مجرمانه نظیر محاربه، افساد فی‌الارض، کودتا و نظایر آن بود. در این قانون، از تروریسم تعریف نسبتاً پیچیده‌ای ارائه شده است که برگرفته از کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با تامین مالی تروریسم است. در تعریف ارائه‌شده در ماده (1) این قانون، چهار تعریف برای تروریسم ارائه شده است. هر کس عملی انجام دهد که مشمول هر یک از این چهار مورد قرار گیرد، وی را می‌توان مرتکب جرم تروریسم محسوب کرد. در ادامه، این چهار تعریف به اختصار شرح داده می‌شوند.
نویسنده: ستار شیرویی
آخرین به روز رسانی در دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۸
ادامه مطلب...
 
کشف علمی جرایم در فضای مجازی
جرم‏شناسي - عوامل ارتكاب جرم
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۲

(پلیس علمی سایبری) 

مقدمه:

(کشف علمی جرایم یا همان پلیس علمی) یکی از شاخه های جرم یابی است که بر مبنای علوم تجربی و دلایل فیزیکی به کشف جرایم و شناسائی مجرم و اثبات جرم می پردازد.تاکنون کتب و مقالات زیادی در خصوص کشف علمی جرایم نگارش و به رشته تحریر درآمده است لکن همگی در حوزه کشف علمی جرایم ارتکابی در دنیای حقیقی بوده است از سوی دیگر با توجه به گسترش فضای مجازی بررسی کشف علمی جرایم فضای مجازی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است که شاید تاکنون چندان توجهی به این مهم نشده و یا بصورت منسجم بدان پرداخته نشده است.این مقاله با موضوع (کشف علمی جرایم فضای مجازی) بدنبال آن است که زمینه ای را جهت شروع تحقیقات و نگارش کتب و مقالات پر بار در زمینه کشف علمی جرایم و شناخت مجرمین و اثبات جرم در فضای مجازی فراهم سازد. در این نوشتار در حد بضاعت و تجربه به تعریف پلیس علمی سایبری و تشخیص هویت مجرمان سایبری و نحوه کشف جرایم سایبری و جمع آوری ادله و مدارک جهت اثبات جرایم سایبری می پردازیم.

نویسنده: Rtatft

 

ادامه مطلب...
 
کد قانون جزای افغانستان منتشر شد
حقوق جزا - جزاي عمومي
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۵
کتاب اول :احکام عمومی
باب اول :احکام مقدماتی
فصل اول: قواعد عمومی و تعریفات
ماده اول: این قانون جرایم و جزاء های تعزیری را تنظیم می نماید. مرتکب جرایم حدود، ‌قصاص و دیت مطابق احکام فقه حنفی شریعت اسلام مجازات می گردد.
ماده دوم: هیچ عملی جرم شمرده نمی شود مگر بموجب قانون.
ماده سوم: هیچکس را نمی توان مجازات نمود مگر مطابق باحکام قانونی که قبل از ارتکاب فعل مورد اتهام نافذ گردیده باشد.
ماده چهارم:
 برائت الذمه حالت اصلی است. متهم تا وقتی که به حکم قطعی محکمة با صلاحیت محکوم علیه قرار نگرفته باشد بی گناه شناخته می شود.
تعیین جزائی که مخالف کرامت انسانی باشد جواز ندارد.
ماده پنجم: بی خبری از احکام قانون عذر پنداشته نمی شود.
 
ادامه مطلب...
 
ویژگیها و ماهیّت حقوقی قرارداد استفاده از رحم جایگزین
حقوق خصوصي - قراردادها
يكشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۰

چکیده

کی از حالتهای مختلف استفاده از روشهای نوین باروری مصنوعی استفاده از رحم جایگزین می‌باشد که اصطلاحاً به آن «اجاره رحم» نیز می‌گویند. بدین معنی که طبق قراردادی زنی (غیرهمسر) قبول می-کند تا با استفاده از روشهای کمکی تولیدمثل و با استفاده از اسپرم و تخمک والدین حکمی که در محیط آزمایشگاه بارور شده و به جنین تبدیل شده باردار شود و پس از سپری شدن مدت حمل و تولّد، فرزند را به زوج طرف توافق (والدین حکمی) تحویل دهد و در مقابل والدین حکمی نیز باید از عهده تعهّدات با توجه به نوع قرارداد منعقده برآیند. 

اینگونه قراردادها با حقوق مربوط به شخصیت انسان ارتباط کامل دارند و در این زمینه در کشورمان نصّ صریح قانونی وجود ندارد و هر چند ماهیّت حقوقی اینگونه قراردادها با هیچکدام از عقود معین در قانون مدنی با وجود شباهت با بعضی از آنها منطبق نیست، ولی به نظر می‌رسد اینگونه قراردادها بر اساس ماده 10 قانون مدنی صحیح و لازم‌الاجرا می‌باشند. 
 

واژگان کلیدی 
رحم جایگزین، والدین حکمی، تعهّدات، قرارداد، مادر جانشین.

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۵
ادامه مطلب...
 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 791

كليه حقوق اين سايت متعلق به انجمن علمی و پژوهشی فقه قضایی است و نقل مطالب بدون ذكر منبع غير مجاز مي باشد
مسؤولیت مقالات به عهده نویسنده بوده، درج مقاله به منزله تایید آن نیست
Template name : Alqaza / Template designed by www.muhammadi.org

SMZmuhammadi July 2010