مطالب پربیننده:   

چگونگی شکایت بابت ضرب و شتم و فحاشی و افترا و اثبات آن
يكشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۲۱:۲۱

سوال: فردی در پی درگیری لفظی با اینجانب با تسلیم شکایتی در مرجع انتظامی به جرم هتک حرمت وافترا وهمچنین قصد مضروب نمودن او بوسیله چوب وغیره درخواست تعقیب مر ا نموده است با توجه باینکه نامبرده هیچ دلیل ومدرکی دال براظهارات خود نداشته وبنده در رد اتهامات ایشان هم شاهد داشته وهم مدرک مستند دارم چگونه میتوانم از او طلب ضرر وزیان وهمچنین ادعای شرف داشته باشم ؟
------------------------
پاسخ: دوست من زیاد امید نداشته باشید که دادسرا حقیقت را کشف نکند. قضات بسیار باهوش هستند و از طرق مختلف آنچه در عمل واقع شده است را کشف می کنند. پس شما هم در جهت کشف حقیقت راه بروید و اگر حقیقت به زیان شما است سازش کنید زیرا در صورت اثبات خلاف گفته شما مجازات را شدیدتر برایتان حکم می کنند.
اما در مورد اعاده حیثیت : این عنوان تنها در مورد متهمی بکار می رود که برائت یافته است. برای این که وی اعاده حیثیت شود بیگناهیش را در روزنامه آگهی می کنند. پس این به شما ربطی ندارد.
در مورد افترا: معمولا اگر شاکی نتواند ادعایش را در مورد مجرم بودن متهم ثابت کند نمی توان او را تعقیب کرد چون اگر شاکی در این وضعیت قابل تعقیب باشد دیگر هیچ کس شجاعت شکایت کیفری نخواهد داشت و بیشتر جرایم کشف نمی شود و بهشتی برای مجرمان فراهم می شود.
 

كليه حقوق اين سايت متعلق به انجمن علمی و پژوهشی فقه قضایی است و نقل مطالب بدون ذكر منبع غير مجاز مي باشد
مسؤولیت مقالات به عهده نویسنده بوده، درج مقاله به منزله تایید آن نیست
Template name : Alqaza / Template designed by www.muhammadi.org

SMZmuhammadi July 2010