مطالب پربیننده:   

بررسی جرایم مطبوعاتی از منظر فقهی ـ حقوقی
سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۵۲

کتاب «بررسی فقهی ـ حقوقی جرایم مطبوعاتی» جرایم مطبوعاتی را از منظر فقهی و حقوقی بررسی می‌کند و در آن شناخت فعالیت مطبوعات در انگلستان و پیشینه جرم‌انگاری در آن کشور به‌عنوان یکی از باسابقه‌ترین کشورها در زمینه برخورداری از نظام حقوقی مورد توجه قرار گرفته است.

 

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «بررسی فقهی ـ حقوقی جرایم مطبوعاتی» به پیشنهاد پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد. در این اثر، جرایم مطبوعاتى در معناى عام یعنی ارتکاب جرم از طریق مطبوعات، خاص و سیاست جنایى در جرایم مطبوعاتى مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در بحث‏هاى حقوق اسلامى و قوانین ایران، این کتاب بر اساس فقه امامیه تدوین شده است.

در این بررسی، پیشینه موضوع و تحولات پیش‌آمده، شناخت منابع حقوق و وظایف در قلمرو مطبوعات، شناخت فعالیت مطبوعات در انگلستان و پیشینه جرم‌انگاری در آن کشور، به‌عنوان یکی از باسابقه‌ترین کشورها در زمینه برخورداری از نظام حقوقی مدنظر قرار گرفته است. مبانی جرم‌انگاری در قلمرو مطبوعات در حقوق اسلام و ایران و مقایسه عناوین جرایم مطبوعاتی در فقه و حقوق از بخش‌های مهم این کتاب است.

این کتاب در چهار فصل تدوین شده است، فصل نخست شامل سه مبحث «مفاهیم و تعاریف»، «تاریخ تحولات جرم‏انگارى در حوزه مطبوعات» و «منابع حقوق مطبوعاتى»، فصل دوم شامل مباحث «مبانى جرم‏انگارى در حقوق مطبوعات» و «مبانى آزادى اطلاعات از منظر حقوق اسلامى و حقوق موضوعه»، فصل سوم شامل «عناوین مجرمانه در حقوق افراد حقیقى و افراد عمومى در دو حوزه حقوق اسلام (ایران) و انگلستان، مقایسه و جهات تشابه و افتراق در دو نظام حقوقى» و فصل چهارم شامل «بحث و بررسى واکنش و پاسخ‌دهى‏ها به جرایم مطبوعاتى، ارائه انواع پاسخ‏هاى ممکن و مناسب» است. در پایان کتاب هم نتایج و پیشنهادهایى براى اصلاح و بازنگرى قانون مطبوعات ارائه شده است.

 

كليه حقوق اين سايت متعلق به انجمن علمی و پژوهشی فقه قضایی است و نقل مطالب بدون ذكر منبع غير مجاز مي باشد
مسؤولیت مقالات به عهده نویسنده بوده، درج مقاله به منزله تایید آن نیست
Template name : Alqaza / Template designed by www.muhammadi.org

SMZmuhammadi July 2010